GNU tar 1.13.23 - en to da translation catalogue (224 entries)

en: 
    Archive format selection:
      -V, --label=NAME                   create archive with volume name NAME
                  PATTERN                at list/extract time, a globbing PATTERN
      -o, --old-archive, --portability   write a V7 format archive
          --posix                        write a POSIX format archive
      -j, --bzip2                        filter the archive through bzip2
      -z, --gzip, --ungzip               filter the archive through gzip
      -Z, --compress, --uncompress       filter the archive through compress
          --use-compress-program=PROG    filter through PROG (must accept -d)
da: 
    Valg af arkivformat:
      -V, --label=NAVN                   lav et arkiv med delarkivnavn NAVN
                  MØNSTER                filer som skal medtages ved listning eller
                                         udtrækning (tilladt med jokertegn)
      -o, --old-archive, --portability   lav et arkiv i V7 format
          --posix                        lav et arkiv i POSIX format
      -j, --bzip2                        send arkivet gennem bzip2
      -z, --gzip, --ungzip               send arkivet gennem gzip
      -Z, --compress, --uncompress       send arkivet gennem compress
          --use-compress-program=PROG    send arkivet gennem PROG (skal forstå -d)

en: 
    Device blocking:
      -b, --blocking-factor=BLOCKS   BLOCKS x 512 bytes per record
          --record-size=SIZE         SIZE bytes per record, multiple of 512
      -i, --ignore-zeros             ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
      -B, --read-full-records        reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
da: 
    blokhåndtering:
      -b, --blocking-factor=ENHEDER  sæt blokstørrelse ENHEDER x 512 byte
          --record-size=STØRRELSE    STØRRELSE byte per enhed (deleligt mad 512)
      -i, --ignore-zeros             ignorér blokke som indeholder nuller
                                     (betyder filafslutning)
      -B, --read-full-records        omblok ved læsning (for 4.2BSD rør)

en: 
    Device selection and switching:
      -f, --file=ARCHIVE             use archive file or device ARCHIVE
          --force-local              archive file is local even if has a colon
          --rsh-command=COMMAND      use remote COMMAND instead of rsh
      -[0-7][lmh]                    specify drive and density
      -M, --multi-volume             create/list/extract multi-volume archive
      -L, --tape-length=NUM          change tape after writing NUM x 1024 bytes
      -F, --info-script=FILE         run script at end of each tape (implies -M)
          --new-volume-script=FILE   same as -F FILE
          --volno-file=FILE          use/update the volume number in FILE
da: 
    Enhedsvalg og enhedsskifte:
      -f, --file=ARKIV               brug arkivfil eller enhed ARKIV
          --force-local              arkivfil er lokal selv om den har et kolon
          --rsh-command=KOMMANDO     brug KOMMANDO i stedet for rsh
      -[0-7][lmh]                    angiv enhed og tæthed
      -M, --multi-volume             behandl arkivet som et arkiv af flere delarkiver
      -L, --tape-length=NUMMER       skift bånd efter at NUMMER x 1024 byte er
                                     skrevet
      -F, --info-script=FIL          kør kommandofil FIL ved slutningen af hvert
                                     bånd (sætter -M automatisk)
          --new-volume-script=FIL    samme som -F FIL
          --volno-file=FIL           brug/opdatér delarkivnummeret i FIL

en: 
    GNU tar cannot read nor produce `--posix' archives.  If POSIXLY_CORRECT
    is set in the environment, GNU extensions are disallowed with `--posix'.
    Support for POSIX is only partially implemented, don't count on it yet.
    ARCHIVE may be FILE, HOST:FILE or USER@HOST:FILE; DATE may be a textual date
    or a file name starting with `/' or `.', in which case the file's date is used.
    *This* `tar' defaults to `-f%s -b%d'.
da: 
    GNU tar kan hverken læse eller skrive '--posix'-arkiver.  Dersom
    miljøvariablen POSIXLY_CORRECT er sat, er GNU-funktioner ikke tilladt
    sammen med '--posix'. POSIX-understøttelse er kun delvis implementeret, så
    stol ikke på det endnu.
    ARKIV kan være FIL, MASKINE:FIL eller BRUGER@MASKINE:FIL; DATO kan være en
    tekst-dato, eller et filnavn begyndende med '/' eller '.' og da vil filens dato
    blive brugt. *Denne* version af tar har '-f%s -b%d' som forvalg.

en: 
    Handling of file attributes:
          --owner=NAME             force NAME as owner for added files
          --group=NAME             force NAME as group for added files
          --mode=CHANGES           force (symbolic) mode CHANGES for added files
          --atime-preserve         don't change access times on dumped files
      -m, --modification-time      don't extract file modified time
          --same-owner             try extracting files with the same ownership
          --no-same-owner          extract files as yourself
          --numeric-owner          always use numbers for user/group names
      -p, --same-permissions       extract permissions information
          --no-same-permissions    do not extract permissions information
          --preserve-permissions   same as -p
      -s, --same-order             sort names to extract to match archive
          --preserve-order         same as -s
          --preserve               same as both -p and -s
da: 
    Håndtering af filattributter:
          --owner=NAVN             brug NAVN som ejer for nye filer
          --gruppe=NAVN            brug NAVN som gruppe for nye filer
          --mode=OKTAL             brug OKTAL som modus for nye filer
          --atime-preserve         ændre ikke accesstider på tilføjede filer
      -m, --modification-time      udtræk ikke modificeringstiden
          --same-owner             forsøg at udtrække filer med samme ejer
          --numeric-owner          brug nummer for bruger/gruppe-navn
      -p, --same-permissions       forsøg at udtrække filer med samme
                                   filbeskyttelse
          --preserve-permissions   samme som -p
      -s, --same-order             sorter navn som skal udtrækkes sådan at
                                   de passer med arkivet
          --preserve-order         samme som -s
          --preserve               samme som både -p og -s

en: 
    If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.  Similarly for optional arguments.
da: 
    Dersom et langt flag har et obligatorisk argument, er argumentet også
    obligatorisk for det korte flag. Tilsvarende gælder dersom argumentet
    kan sløjfes.

en: 
    Informative output:
          --help            print this help, then exit
          --version         print tar program version number, then exit
      -v, --verbose         verbosely list files processed
          --checkpoint      print directory names while reading the archive
          --totals          print total bytes written while creating archive
      -R, --block-number    show block number within archive with each message
      -w, --interactive     ask for confirmation for every action
          --confirmation    same as -w
da: 
    Udskrift af information:
          --help            vis denne hjælpetekst og afslut
          --version         vis programversion og afslut
      -v, --verbose         vis hver fil som behandles
          --checkpoint      vis katalognavn når arkivet læses
          --totals          vis totalt antal byte skrevet
      -R, --block-number    vis enhedsnummer i arkivet sammen med alle beskeder
      -w, --interactive     spørg efter bekræftelse for hver operation
          --confirmation    samme som -w

en: 
    Local file selection:
      -C, --directory=DIR          change to directory DIR
      -T, --files-from=NAME        get names to extract or create from file NAME
          --null                   -T reads null-terminated names, disable -C
          --exclude=PATTERN        exclude files, given as a PATTERN
      -X, --exclude-from=FILE      exclude patterns listed in FILE
          --anchored               exclude patterns match file name start (default)
          --no-anchored            exclude patterns match after any /
          --ignore-case            exclusion ignores case
          --no-ignore-case         exclusion is case sensitive (default)
          --wildcards              exclude patterns use wildcards (default)
          --no-wildcards           exclude patterns are plain strings
          --wildcards-match-slash  exclude pattern wildcards match '/' (default)
          --no-wildcards-match-slash exclude pattern wildcards do not match '/'
      -P, --absolute-names         don't strip leading `/'s from file names
      -h, --dereference            dump instead the files symlinks point to
          --no-recursion           avoid descending automatically in directories
      -l, --one-file-system        stay in local file system when creating archive
      -K, --starting-file=NAME     begin at file NAME in the archive
da: 
    Valg af lokale filer:
      -C, --directory=KATALOG      ændr katalog til KATALOG
      -T, --files-from=FIL         hent navn for udtrækning eller arkivering
                                   fra filen FIL
          --null                   -T læser nul-terminerede navne, tillader ikke -C
          --exclude=MØNSTER        medtag ikke filer (tilladt med jokertegn)
      -X, --exclude-from=FIL       medtag ikke filer navngivne i filen FIL
                                   (tilladt med jokertegn)
          --anchored               udeladelsesmønstre passer med filnavnsstart (standard)
          --no-anchored            udeladelsesmønstre passer på navne efter ethvert /
          --ignore-case            udeladelse behandler store og små bogstaver ens
          --no-ignore-case         udeladelse behandler store og små bogstaver forskelligt (standard)
          --wildcards              udeladelsesmønstre bruger jokertegn (standard)
          --no-wildcards           udeladelsesmønstre er rene strenge
          --wildcards-match-slash  udeladelsesmønstre med jokertegn passer med '/' (default)
          --no-wildcards-match-slash udeladelsesmønstre med jokertegn passer ikke med '/'
      -P, --absolute-names         fjern ikke indledende '/' fra filnavn
      -h, --dereference            arkivér istedet det som symbolske lænker peger på
          --no-recursion           medtag ikke filer i underkataloger
      -l, --one-file-system        medtag ikke filer fra andre filsystemer
      -K, --starting-file=NAVN     begynd med filen NAVN i arkivet

en: 
    Main operation mode:
      -t, --list              list the contents of an archive
      -x, --extract, --get    extract files from an archive
      -c, --create            create a new archive
      -d, --diff, --compare   find differences between archive and file system
      -r, --append            append files to the end of an archive
      -u, --update            only append files newer than copy in archive
      -A, --catenate          append tar files to an archive
          --concatenate       same as -A
          --delete            delete from the archive (not on mag tapes!)
da: 
    Hovedoperationsmodi:
      -t, --list              list indholdet af arkivet
      -x, --extract, --get    udtræk filer fra arkivet
      -c, --create            oprette et nyt arkiv
      -d, --diff, --compare   vis forskelle mellem arkivet og filsystemet
      -r, --append            tilføj filer ved slutningen af arkivet
      -u, --update            tilføj kun filer som er nyere end dem i arkivet
      -A, --catenate          føj en arkivfil til arkivet
          --concatenate       samme som -A
          --delete            slet fra arkivet (ikke for arkiv på bånd!)

en: 
    Report bugs to <bug-tar@gnu.org>.
da: 
    Rapportér fejl til <bugs-tar@gnu.org>.

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
da: 
    Suffikset for sikkerhedskopiering er '~', med mindre det er sat med --suffix
    eller SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  Versionskontrol kan sættes med --backup eller
    VERSION_CONTROL.  Gyldige værdier er:
    
      t, numbered     lav nummererede sikkerhedskopier
      nil, existing   nummererede, dersom nummererede sikkerhedskopier eksisterer,
                      ellers simple
      never, simple   lav simple sikkerhedskopier

en: 
    Usage: %s [OPTION]...
da: 
    Brug: %s [FLAG]...

en: 
    Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
    
    Examples:
      %s -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      %s -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      %s -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
da: 
    Brug: %s [OPTION]... [FILE]...
    
    Eksempler:
      %s -cf arkiv.tar foo bar  # Skab arkiv.tar fra filerne foo og bar.
      %s -tvf arkiv.tar         # List alle filer i arkiv.tar udførligt.
      %s -xf arkiv.tar          # Udtræk alle filer fra arkiv.tar.

en:       --backup[=CONTROL]       backup before removal, choose version control
          --suffix=SUFFIX          backup before removal, override usual suffix
da:       --backup[=KONTROL]       lav sikkerhedskopi før sletning, med
                                   versionskontrol
          --suffix=SUFFIKS         lav sikkerhedskopi før sletning, med
                                   overstyring af det almindelige suffiks

en:   -N, --newer=DATE             only store files newer than DATE
          --newer-mtime=DATE       compare date and time when data changed only
          --after-date=DATE        same as -N
da:   -N, --newer=DATO             arkivér kun filer som er nyere end DATO
          --newer-mtime=DATO       sammenlign tidsstempel kun når data er ændret
          --after-date=DATO        samme som -N

en:  link to %s
da:  lænke til %s

en:  n [name]   Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q          Abort tar
     !          Spawn a subshell
     ?          Print this list
da:  n [navn]   Giv et filnavn for næste (og efterfølgende) delarkiv(er)
     q          Afbryd tar
     !          Start en skal
     ?          Skriv denne list

en:  unknown file type %s
da:  ukendt filtype %s

en: %s is not continued on this volume
da: %s fortsætter ikke i dette delarkiv

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
da: %s har forkert størrelse (%s != %s + %s)

en: %s: Cannot %s
da: %s: Kan ikke %s

en: %s: Cannot change mode to %s
da: %s: Kan ikke ændre modus til %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
da: %s: Kan ikke ændre ejerskab til bruger-ID %lu, gruppe-ID %lu

en: %s: Cannot create symlink to %s
da: %s: Kan ikke oprette symbolsk lænke til '%s'

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
da: %s: Kan ikke udtrække -- filen er fortsat fra et tidligere delarkiv

en: %s: Cannot hard link to %s
da: %s: Kan ikke oprette lænke til %s

en: %s: Cannot remove
da: Kan ikke slette %s

en: %s: Cannot rename to %s
da: %s: Kan ikke omdøbe til %s

en: %s: Cannot seek to %s
da: %s: Kan ikke søge til %s

en: %s: Cannot symlink to %s
da: %s: Kan ikke oprette symbolsk lænke til %s

en: %s: Deleting %s
da: %s: Sletter %s

en: %s: Directory has been renamed
da: %s: Kataloget er blevet omdøbt

en: %s: Directory is new
da: %s: Kataloget er nyt

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
da: %s: Katalog omdøbt før dets status kunne blive udtrukket

en: %s: File removed before we read it
da: %s: Fil fjernet før vi læste den

en: %s: File shrank by %s bytes
da: %s: Filen formindskedes med %s byte

en: %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
da: %s: Filen formindsket med %s byte, fylder ud med nuller

en: %s: Invalid group
da: %s: ugyldig gruppe

en: %s: Member name contains `..'
da: %s: Medlemsnavne indeholder '..'

en: %s: Not found in archive
da: %s: Blev ikke fundet i arkivet

en: %s: Omitting
da: Udelader %s

en: %s: Read error at byte %s, reading %lu bytes
da: %s: Læsefejl ved byte %s, ved læsning af %lu byte

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
da: %s: Uventet uoverensstemmelse ved oprettelse af katalog

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
da: %s: Ukendt filtype '%c', diff-et som en almindelig fil

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
da: %s: Ukendt filtype '%c', udtrukket som en almindelig fil

en: %s: Unknown file type; file ignored
da: %s: Ukendt filtype; filen blev ignoreret

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
da: %s: etikette på delarkiv er for lang (grænse er %lu byte)

en: %s: Warning: Cannot %s
da: %s: Advarsel: Kan ikke %s

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
da: %s: Advarsel: Kan ikke søge til %s

en: %s: Warning: Read error at byte %s, reading %lu bytes
da: %s: Advarsel: Læsefejl ved byte %s, ved læsning af %lu byte

en: %s: Was unable to backup this file
da: %s: Kunne ikke sikkerhedskopiere denne fil

en: %s: Wrote only %lu of %lu bytes
da: %s: Kunne kun skrive %lu af %lu byte

en: %s: contains invalid volume number
da: %s: indeholder ugyldigt delarkivs-nummer

en: %s: door ignored
da: %s: dør ignoreret

en: %s: file changed as we read it
da: %s: Fil ændredes mens vi læste den

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
da: %s: fil er på et andet filesystem.  Ikke lagret

en: %s: file is the archive; not dumped
da: %s: fil er det samme som arkivet; ikke lagret

en: %s: file is unchanged; not dumped
da: %s: file er uændret; ikke lagret

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ulovligt flag -- %c

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldigt flag -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flag '%c%s' tillader ikke et argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: flag '%s' er flertydigt

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: flag '%s' kræver et argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flag '%s' tillader ikke et argument

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: flag '-W %s' tillader ikke et argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
da: %s: flag '-W %s' er flertydigt

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: flag kræver et argument -- %c

en: %s: socket ignored
da: %s: sokkel ignoreret

en: %s: time stamp %s is %lu s in the future
da: %s: tidsstempel %s er %lu s i fremtiden

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt flag '%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt flag '--%s'

en: (pipe)
da: (rør)

en: --Continued at byte %s--
da: --Fortsætter ved byte %s--

en: --Mangled file names--
da: --Ødelagte filnavne--

en: --Volume Header--
da: --Volumenhoved--

en: Archive base-256 value is out of %s range
da: Arkiv base-256 værdi er uden for %s område

en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
da: Arkiv indeholder %.*s hvor numerisk %s værdi var forventet

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
da: Arkiv indeholder forældede base-64 hoveder

en: Archive not labeled to match %s
da: Arkivet er ikke navngivet til at passe med %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range
da: Arkiv oktal værdi %.*s er udenfor %s område

en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
da: Arkiv oktal værdi %.*s er udenfor %s område; antager to-komplement

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
da: Arkiv base-64 streng med fortegn %s er uden for %s område

en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
da: Arkiv værdi %s er udenfor %s område %s..%s

en: At beginning of tape, quitting now
da: Ved begyndelsen af båndet, afslutter nu

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
da: Forsøger at udtrække symbolske lænker som hårde lænker

en: Blanks in header where numeric %s value expected
da: Blank-tegn i hovedet hvor numerisk %s værdi var forventet

en: Cannot allocate buffer space
da: Kan ikke allokere plads til buffer

en: Cannot allocate memory for blocking factor %d
da: Kunne ikke allokere hovedlager for blok-faktor %d

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
da: Kunne ikke gå tilbage i arkivfilen. Den kan være ulæselig uden -i

en: Cannot change working directory
da: Kan ikke ændre arbejdskatalog

en: Cannot close
da: Kan ikke lukke

en: Cannot combine --listed-incremental with --newer
da: Kan ikke kombinere --listed-incremental med --newer

en: Cannot dup
da: Kan ikke starte ny proces med 'dup'

en: Cannot execute remote shell
da: Kan ikke eksekvere fjern skal

en: Cannot save working directory
da: Kan ikke gemme arbejdskatalog

en: Cannot update compressed archives
da: Kan ikke opdatere komprimerede arkiver

en: Cannot use compressed or remote archives
da: Kan ikke bruge komprimerede arkiver eller arkiver på en anden maskine

en: Cannot use multi-volume compressed archives
da: Kan ikke bruge komprimerede arkiver som går over flere delarkiver

en: Cannot verify compressed archives
da: Kan ikke verificere komprimerede arkiver

en: Cannot verify multi-volume archives
da: Kan ikke verificere arkiv som går over flere delarkiver

en: Cannot verify stdin/stdout archive
da: Kan ikke verificere standard-ind/standard-ud arkiver

en: Child died with signal %d
da: Barnet døde med signal %d

en: Child returned status %d
da: Barnet afsluttede med status %d

en: Conflicting archive format options
da: Konflikt i flagene for arkiv-format

en: Conflicting compression options
da: Konflikt i komprimeringsflag

en: Contents differ
da: Indhold er forskelligt

en: Could only read %lu of %lu bytes
da: Kunne kun læse %lu af %lu byte

en: Cowardly refusing to create an empty archive
da: Nægter stædigt at oprette et tomt arkiv

en: Creating directory:
da: Opretter katalog:

en: Date file not found
da: Datofil ikke fundet

en: Deleting non-header from archive
da: Sletter ikke-hoved fra arkivet

en: Device number differs
da: Enhedsnummer er forskellig

en: Device number out of range
da: Enhedsnummer er uden for område

en: EOF where user reply was expected
da: Filafslutning hvor svar fra bruger var forventet

en: Error exit delayed from previous errors
da: Udsat fejl-afslutning som resultat af tidligere fejl

en: Error in writing to standard output
da: Fejl ved skrivning til standard uddata

en: Error is not recoverable: exiting now
da: Fejl kan ikke reddes; afslutter nu

en: Extracting contiguous files as regular files
da: Udtrækker sammenhængende filer som almindelige filer

en: File type differs
da: Filtype er forskellig

en: GNU `tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and
    can restore individual files from the archive.
da: GNU 'tar' gemmer mange filer i et arkiv, og kan hente enkeltstående
    filer ud af arkivet.

en: GNU features wanted on incompatible archive format
da: GNU-funktioner forsøgt på inkompatibelt arkiv-format

en: Garbage command
da: Ugyldig kommando

en: Generate data files for GNU tar test suite.
da: Generér datafiler for GNU tar testpakke.

en: Generating negative octal headers
da: Genererer negative oktale hoveder

en: Gid differs
da: Gruppe-ID er forskellig

en: If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.
    
      -l, --file-length=LENGTH   LENGTH of generated file
      -p, --pattern=PATTERN      PATTERN is `default' or `zeros'
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
da: Obligatoriske argumenter for lange flag er obligatoriske også for korte flag.
    
      -l, --file-length=LÆNGDE    længde af genereret fil
      -p, --pattern=MØNSTER       gyldige mønstre er 'default' eller 'zeros'
          --help                  vis denne hjælpetekst og afslut
          --version               vis programversion og afslut

en: Inode number out of range
da: Inode-nummer uden for område

en: Invalid blocking factor
da: Ugyldig blokfaktor

en: Invalid device number
da: Ugyldigt enhedsnummer

en: Invalid inode number
da: Ugyldigt inode-nummer

en: Invalid mode given on option
da: Ugyldig modus angivet i flag

en: Invalid owner
da: Ugyldig ejer

en: Invalid record size
da: Ugyldig poststørrelse

en: Invalid tape length
da: Ugyldig båndlængde

en: Invalid time stamp
da: Ugyldigt tidsstempel

en: Invalid value for record_size
da: Ugyldig værdi for record_size

en: Member names contain `..'
da: Medlemsnavne indeholder '..'

en: Missing file name after -C
da: Mangler filnavn efter -C

en: Mod time differs
da: Modificeringstid er forskellig

en: Mode differs
da: Modus er forskellig

en: More than one threshold date
da: Mere end én grænse-dato

en: Multiple archive files requires `-M' option
da: Ved flere arkivfiler kræves '-M'-flaget

en: No archive name given
da: Arkivnavn er ikke opgivet

en: No new volume; exiting.
da: Intet nyt delarkiv; afslutter.

en: Not linked to %s
da: Ikke lænket til %s

en: Obsolete option name replaced by --absolute-names
da: Forældet flag skiftet ud med --absolute-names

en: Obsolete option name replaced by --backup
da: Forældet flag skiftet ud med --backup

en: Obsolete option name replaced by --block-number
da: Forældet flag skiftet ud med --block-number

en: Obsolete option name replaced by --blocking-factor
da: Forældet flag udskiftet med --blocking-factor

en: Obsolete option name replaced by --read-full-records
da: Forældet flag skiftet ud med --read-full-records

en: Obsolete option name replaced by --touch
da: Forældet flag skiftet ud med --touch

en: Obsolete option, now implied by --blocking-factor
da: Forældet flag, nu underforstået af --blocking-factor

en: Old option `%c' requires an argument.
da: Gammelt flag '%c' behøver et argument.

en: Options `-%s' and `-%s' both want standard input
da: Flagene '-%s' and '-%s' vil begge have standard inddata

en: Options `-Aru' are incompatible with `-f -'
da: Flagene '-Aru' er inkompatible med '-f -'

en: Options `-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
da: Flagene '-[0-7][lmh]' understøttes ikke af *denne* implementering af tar

en: Premature end of file
da: For tidlig filafslutning

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
da: Klargør delarkiv nummer %d for %s og tryk retur:

en: Read checkpoint %d
da: Læser kontrolpunkt %d

en: Reading %s
da: Læser %s

en: Record size = %lu blocks
da: Poststørrelse = %lu blokke

en: Record size must be a multiple of %d.
da: Poststørrelse skal være deleligt med %d.

en: Removing leading `%.*s' from member names
da: Fjerner indledende '%.*s' fra medlemsnavne

en: Renamed %s to %s
da: Omdøbt %s til %s

en: Renaming %s back to %s
da: Omdøber %s tilbage til %s

en: Renaming %s to %s
da: Omdøber %s til %s

en: Seek direction out of range
da: Søgeretning uden for område

en: Seek offset out of range
da: Søgeposition uden for område

en: Size differs
da: Størrelse er forskellig

en: Skipping to next header
da: Hopper til næste hoved

en: Substituting %s for unknown date format %s
da: Erstatter %s for ukendt dato-format %s

en: Symlink differs
da: Symbolsk lænke er forskellig

en: Symlinked %s to %s
da: Lænkede %s symbolsk til %s

en: This does not look like a tar archive
da: Dette ligner ikke et tar-arkiv

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
da: Dette program kommer UDEN GARANTI, i den grad som dette er tilladt ved lov.
    Du må redistribuere det under betingelsene i GNU General Public License;
    se filen kaldet COPYING for detaljer.

en: This volume is out of sequence
da: Dette delarkiv kommer ude af rækkefølge

en: Time stamp out of range
da: Tidsstempel uden for område

en: Too many errors, quitting
da: For mange fejl, afslutter

en: Total bytes written: %s (%sB, %sB/s)
da: Totalt antal byte skrevet: %s (%sB, %sB/s)

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv '%s --help' for mere information.

en: Uid differs
da: Bruger-ID er forskellig

en: Unaligned block (%lu bytes) in archive
da: Ikke-justeret blok (%lu byte) i arkiv

en: Unexpected EOF in archive
da: Uventet filslutning i arkivet

en: Unexpected EOF in mangled names
da: Uventet filafslutning i ødelagte navne

en: Unknown demangling command %s
da: Ukendt kommando %s ved rekonstruering af navn

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: Usage: %s [OPTION]
    Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process.
    
      --version  Output version info.
      --help  Output this help.
da: Brug: %s [FLAG]
    Behandl en båndstation, med kommandoer fra en anden proces.
    
          --help            vis denne hjælpetekst
          --version         vis programversion

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header(s) detected
da: VERIFIKASIONSFEJL: %d ukendte hoveder fundet

en: Valid arguments are:
da: Gyldige argumenter er:

en: Verify
da: Verificering

en: Visible long name error
da: Fejl på et langt navn

en: Visible longname error
da: Fejl på et langt navn

en: Volume %s does not match %s
da: Volumenet '%s' stemmer ikke overens med %s

en: Volume number overflow
da: Overløb på delarkiv-nummer

en: WARNING: Archive is incomplete
da: ADVARSEL: Arkivet er ufuldstændigt

en: WARNING: No volume header
da: ADVARSEL: Manglende delarkivhoved

en: Warning: the -I option is not supported; perhaps you meant -j or -T?
da: Advarsel: -I flaget er ikke understøttet; måske mente du -j eller -T?

en: Warning: the -y option is not supported; perhaps you meant -j?
da: Advarsel: -y flaget er ikke understøttet; måske mente du -j?

en: Write checkpoint %d
da: Skriver kontrolpunkt %d

en: Written by F. Pinard.
da: Skrevet af François Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>

en: Written by John Gilmore and Jay Fenlason.
da: Skrevet af John Gilmore and Jay Fenlason.

en: You may not specify more than one `-Acdtrux' option
da: Du kan ikke angive mere end et af '-Acdtrux'-flagene

en: You must specify one of the `-Acdtrux' options
da: Du skal angive et af '-Acdtrux'-flagene

en: `
da: '

en: `%s' command failed
da: '%s'-kommando mislykkedes

en: ambiguous argument %s for %s
da: flertydigt argument '%s' for %s

en: block %s:
da: blok %s:

en: block %s: ** Block of NULs **
da: blok %s: ** Blok med NUL-er **

en: block %s: ** End of File **
da: blok %s: ** Slut på fil **

en: block size
da: blokstørrelse

en: child process
da: barneproces

en: exec/tcp: Service not available
da: exec/tcp: Tjeneste ikke tilgængelig

en: interprocess channel
da: mellemproces kanal

en: invalid argument %s for %s
da: ugyldigt argument %s for %s

en: memory exhausted
da: hovedlager opbrugt

en: rmtd: Cannot allocate buffer space
da: rmtd: Kan ikke allokere plads til buffer

en: rmtd: Garbage command %c
da: rmtd: Ugyldig kommando %c

en: rmtd: Premature eof
da: rmtd: For tidlig filafslutning

en: stdin
da: standard-ind

en: stdout
da: standard-ud

en: tar (child)
da: tar (barn)

en: tar (grandchild)
da: tar (barnebarn)

en: value %s out of %s range %s..%s
da: værdi %s ud af %s område %s..%s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
da: værdi %s ud af %s område %s..%s; erstatter %s
