libgda - en to sv translation catalogue (198 entries)

en: 
    	Operating system error number(%ld):
    	%s
sv: 
    	Operativsystemsfel nummer (%ld):
    	%s

en: %2ld: ConInfo: '%s@%s', Cl v%x, Srv '%s' v%x, Brand '%s'
sv: %2ld: Anslutningsinfo: "%s@%s", klient v%x, server "%s" v%x, märke "%s"

en: %2ld: Connected to '%s@%s:%s' with connparm: '%s'
sv: %2ld: Ansluten till "%s@%s:%s" med anslutningsparameter: "%s"

en: %2ld: ERROR: %ld (%ld) : %s.
sv: %2ld: FEL: %ld (%ld): %s.

en: %p is not a valid table
sv: %p är ingen giltig tabell

en: %s could not allocate data fields
sv: %s kunde inte allokera datafält

en: %s could not allocate datafmt info
sv: %s kunde inte allokera datafmt-information

en: %s could not find server implementation
sv: %s kunde inte hitta serverimplementation

en: %s could not get cnc userdata
sv: %s kunde inte hämta cnc-användardata

en: %s not implemented
sv: %s är inte implementerat

en: %s: An Error occured in the CORBA system.
sv: %s: Ett fel inträffade i CORBA-systemet.

en: %s: Could not allocate cmd structure
sv: %s: Kunde inte allokera kommandostruktur

en: %s: Could not allocate memory for cmd string
sv: %s: Kunde inte allokera minne för kommandosträng

en: %s: Error (%d)
sv: %s: Fel (%d)

en: %s: The server didn't respond.
sv: %s: Servern svarade inte.

en: %s: ct_command failed
sv: %s: ct_command misslyckades

en: %s: data source '%s' not found
sv: %s: datakällan "%s" kunde inte hittas

en: %s: misconfigured DSN entry
sv: %s: felaktigt konfigurerad DSN-post

en: %s: selecting database failed
sv: %s: val av databas misslyckades

en: %s: sending command failed
sv: %s: skickande av kommando misslyckades

en: %s: use command failed
sv: %s: användningskommando misslyckades

en: %s:%d: You cannot provide a UNIX_SOCKET if you also provide either a HOST or a PORT. Please remove the UNIX_SOCKET, or remove both the HOST and PORT options
sv: %s:%d: Du kan inte ange en UNIX_SOCKET om du också anger antingen en HOST eller en PORT. Ta bort UNIX_SOCKET, eller ta bort både alternativen HOST och OPTIONS

en: %s:%d: You must  provide the filename with the MS Access database
sv: %s:%d: Du måste ange filnamnet tillsammans med MS Access-databasen

en: <Unknown GDA Type(NULL)>
sv: <Okänd GDA-typ(NULL)>

en: Allocating recordset failed
sv: Allokering av postsamling misslyckades

en: An error occured during command execution.
sv: Ett fel inträffade under kommandokörningen.

en: Attempt to initialize an already initialized client
sv: Försök att initiera en redan initierad klient

en: Attempt to initialize an already initialized provider
sv: Försök att initiera en redan initierad leverantör

en: CORBA System exception: %s
sv: Undantag i CORBA-systemet: %s

en: CORBA system exception %s
sv: CORBA-systemundantag %s

en: CORBA user exception: %s
sv: CORBA-användarundantag: %s

en: CS-Library error:
sv: CS-Library-fel:

en: CS_END_DATA on row %d; canceling
sv: CS_END_DATA på rad %d; avbryter

en: Client Message:
sv: Klientmeddelande:

en: Client message:
sv: Klientmeddelande:

en: Cmd execution returned unknown result, may be an error
sv: Kommandokörningen returnerade ett okänt resultat, kan vara ett fel

en: Command execution finished, all results processed
sv: Kommandokörningen slutförd, alla resultat bearbetade

en: Command failed
sv: Kommando misslyckades

en: Connected to %s
sv: Anslöt till %s

en: Connection being closed
sv: Anslutningen håller på att stängas

en: Connection seems to be dead
sv: Anslutningen verkar vara död

en: Could not allocate GdaServerCommand
sv: Kunde inte allokera GdaServerCommand

en: Could not allocate cmd structure
sv: Kunde inte allokera kommandostruktur

en: Could not allocate command structure
sv: Kunde inte allokera kommandostruktur

en: Could not allocate enough memory for query
sv: Kunde inte allokera tillräckligt med minne för fråga

en: Could not allocate locale structure
sv: Kunde inte allokera lokalstruktur

en: Could not allocate statement handle
sv: Kunde inte allokera uppgiftshandtag

en: Could not clear client messages
sv: Kunde inte tömma klientmeddelanden

en: Could not clear cslib messages
sv: Kunde inte tömma cslib-meddelanden

en: Could not clear server messages
sv: Kunde inte tömma servermeddelanden

en: Could not configure locale to be '%s'
sv: Kunde inte konfigurera lokalen till att vara "%s"

en: Could not connect to '%s@%s:%s' with connparm '%s'
sv: Kunde inte ansluta till "%s@%s:%s" med anslutningsparametern: "%s"

en: Could not create file %s
sv: Kunde inte skapa filen %s

en: Could not drop locale structure
sv: Kunde inte kasta lokalstrukturen

en: Could not get # of cslib messages
sv: Kunde inte hämta antalet cslib-meddelanden

en: Could not get # of cslib messages(2)
sv: Kunde inte hämta antalet cslib-meddelanden(2)

en: Could not get # of messages
sv: Kunde inte hämta antalet meddelanden

en: Could not get # of server messages
sv: Kunde inte hämta antalet servermeddelanden

en: Could not get # of server messages(1)
sv: Kunde inte hämta antalet servermeddelanden(1)

en: Could not get PBIConnectionInfo(), disconnecting
sv: Kunde inte få PBIConnectionInfo(), kopplar från

en: Could not get client msg #
sv: Kunde inte hämta klientmeddelande nummer

en: Could not get cslib msg #
sv: Kunde inte hämta cslib-meddelande nummer

en: Could not get pointer to server implementation
sv: Kunde inte få pekare till serverimplementationen

en: Could not get recordset in schema_cols
sv: Kunde inte hämta postsamling i schema_cols

en: Could not get server msg #
sv: Kunde inte hämta servermeddelande nummer

en: Could not initialize Bonobo
sv: Kunde inte initiera Bonobo

en: Could not initialize cs_diag()
sv: Kunde inte initiera cs_diag()

en: Could not initialize ct_diag()
sv: Kunde inte initialisera ct_diag()

en: Could not open CORBA factory
sv: Kunde inte öppna CORBA-fabrik

en: Could not open file %s
sv: Kunde inte öppna filen %s

en: Could not register <PROVIDER-NAME> provider implementation
sv: Kunde inte registrera <LEVERANTÖRSNAMN>-leverantörsimplementation

en: Could not register Default provider implementation
sv: Kunde inte registrera standardleverantörsimplementation

en: Could not register INTERBASE provider implementation
sv: Kunde inte registrera INTERBASE-leverantörsimplementation

en: Could not register LDAP provider implementation
sv: Kunde inte registrera LDAP-leverantörsimplementation

en: Could not register Mail provider implementation
sv: Kunde inte registrera e-postleverantörsimplementation

en: Could not register MySQL provider implementation
sv: Kunde inte registrera MySQL-leverantörsinformation

en: Could not register ODBC provider implementation
sv: Kunde inte registrera ODBC-leverantörsimplementation

en: Could not register ORACLE provider implementation
sv: Kunde inte registrera ORACLE-leverantörsimplementation

en: Could not register PRIMEBASE provider implementation
sv: Kunde inte registrera PRIMEBASE-leverantörsimplementation

en: Could not register PostgreSQL provider implementation
sv: Kunde inte registrera PostgreSQL-leverantörsinformation

en: Could not register gda-sybase provider implementation
sv: Kunde inte registrera gda-sybase-leverantörsinformation

en: Could not register gda-tds provider implementation
sv: Kunde inte registrera gda-tds-leverantörsinformation

en: Could not set locale to '%s'
sv: Kunde inte sätta lokalen till "%s"

en: Counted %d columns
sv: Räknade %d kolumner

en: Data source %s not found
sv: Datakällan %s kunde inte hittas

en: Database '%s' not found in system configuration
sv: Databasen "%s" kunde inte hittas i systemkonfigurationen

en: Default provider connection factory
sv: Standardfabrik för leverantörsanslutning

en: ERROR:
sv: FEL:

en: Error code %ld (%s)
sv: Felkod %ld (%s)

en: Executing command '%s'
sv: Kör kommandot "%s"

en: Execution of resultless command succeeded
sv: Körning av resultatlöst kommando lyckades

en: Failed fetching # of columns
sv: Misslyckades med att hämta antalet kolumner

en: False
sv: Falskt

en: Fatal error: %s
sv: Fatalt fel: %s

en: Fetching %d cslib message
sv: Hämtar %d cslib-meddelande

en: Fetching %d cslib messages
sv: Hämtar %d cslib-meddelanden

en: Filling command structure failed
sv: Ifyllning av kommandostruktur misslyckades

en: Freeing command structure failed
sv: Frigörning av kommandostrukturen misslyckades

en: GDA Datasource Access for Interbase
sv: GDA-datakälleåtkomst för Interbase

en: GDA Datasource Access for LDAP
sv: GDA-datakälleåtkomst för LDAP

en: GDA Datasource Access for MDB (MS Access) files
sv: GDA-datakälleåtkomst för MDB-filer (MS Access)

en: GDA Datasource Access for Mail
sv: GDA-datakälleåtkomst för Mail

en: GDA Datasource Access for MySQL
sv: GDA-datakälleåtkomst för MySQL

en: GDA Datasource Access for ODBC
sv: GDA-datakälleåtkomst för ODBC

en: GDA Datasource Access for Oracle
sv: GDA-datakälleåtkomst för Oracle

en: GDA Datasource Access for Postgres
sv: GDA-datakälleåtkomst för Postgres

en: GDA Datasource Access for Sybase
sv: GDA-datakälleåtkomst för Sybase

en: GDA Datasource Access for Sybase/MS SQL
sv: GDA-datakälleåtkomst för Sybase/MS SQL

en: GDA Datasource Access for primebase
sv: GDA-datakälleåtkomst för Primebase

en: GDA Default Datasource Access
sv: Standardåtkomst för GDA-datakällor

en: Getting recordset userdata failed
sv: Hämtning av postsamlingsanvändardata misslyckades

en: InterBase provider connection factory
sv: Fabrik för InterBase-leverantörsanslutning

en: Invalid or unsupported constraint type: %d
sv: Ogiltig eller ej stödd restriktionstyp: %d

en: Item with id %s not found
sv: Objektet med id %s kunde inte hittas

en: LDAP provider connection factory
sv: Fabrik för LDAP-leverantörsanslutning

en: MDB provider connection factory
sv: Fabrik för MDB-leverantörsanslutning

en: MESSAGE:
sv: MEDDELANDE:

en: Mail provider connection factory
sv: Fabrik för e-postleverantörsanslutning

en: MySQL provider connection factory
sv: Fabrik för MySQL-leverantörsanslutning

en: No MYSQL_Connection for GdaServerConnection
sv: Ingen MYSQL_Connection för GdaServerConnection

en: No data returned, freeing recordset structure
sv: Ingen data returnerad, frigör postsamlingsstrukturen

en: No error flag ist set, though %s is called. This may be a bug.
sv: Ingen felflagga är satt, trots att %s är anropat. Detta kan vara en bugg.

en: No further results, command completly succeeded.
sv: Inga ytterligare resultat, kommandot lyckades helt.

en: No table name given for SCHEMA_COLS
sv: Inget tabellnamn angivet för SCHEMA_COLS

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Not enough memory for primebase_Error structure.
sv: Inte tillräckligt med minne för primebase_Error-strukturen.

en: Not enough memory for sybase_Connection
sv: Inte tillräckligt med minne för sybase_Connection

en: Not enough memory for tds_Connection
sv: Inte tillräckligt med minne för tds_Connection

en: ODBC provider connection factory
sv: Fabrik för ODBC-leverantörsåtkomst

en: Opening connection with filename=%s, user=%s, password=%s
sv: Öppnar anslutning med filnamn=%s, användare=%s, lösenord=%s

en: Opening connection with user=%s, password=%s, host=%s, port=%s, unix_socket=%s
sv: Öppnar anslutning med användare=%s, lösenord=%s, värd=%s, port=%s, unix_socket=%s

en: Oracle provider connection factory
sv: Fabrik för Oracle-leverantörsanslutning

en: Postgres provider connection factory
sv: Fabrik för Postgres-leverantörsanslutning

en: Received signal %d, shutting down
sv: Mottog signalen %d, stänger ner

en: Received signal %d. Ignoring
sv: Mottog signalen %d. Ignorerar

en: Reconnected to %s
sv: Återanslöt till %s

en: Reconnected to '%s'
sv: Återanslöt till "%s"

en: Saving log...x
sv: Sparar logg...x

en: Selected database '%s'
sv: Valde databasen "%s"

en: Server message:
sv: Servermeddelande:

en: Starting provider %s with no implementation functions
sv: Startar leverantör %s utan några implementationsfunktioner

en: Sybase provider connection factory
sv: Fabrik för Sybase-leverantörsanslutning

en: TDS provider connection factory
sv: Fabrik för TDS-leverantörsanslutning

en: This connection is being closed, so all listeners are released
sv: Denna anslutning håller på att stängas, så alla lyssnare släpps

en: True
sv: Sant

en: Unhandled SCHEMA_QTYPE %d
sv: Ej hanterad SCHEMA_QTYPE %d

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown CORBA exception for connection
sv: Okänt CORBA-undantag för anslutning

en: Unknown ORACLE data type in fill_field_values
sv: Okänd ORACLE-datatyp i fill_field_values

en: Unknown ORACLE type %ld
sv: Okänd ORACLE-typ %ld

en: Unknown schema type
sv: Okänd schematyp

en: You cannot provide a UNIX_SOCKET if you also provide either a HOST or a PORT. Please remove the UNIX_SOCKET, or remove both the HOST and PORT options
sv: Du kan inte ange en UNIX_SOCKET om du också anger antingen en HOST eller en PORT. Ta bort UNIX_SOCKET, eller ta bort både alternativen HOST och OPTIONS

en: You must specify a directory for the database to be stored
sv: Du måste ange en katalog för databasen att lagras i

en: [CORBA User Exception]
sv: [CORBA-användarundantag]

en: [GDA Client Library]
sv: [GDA-klientbibliotek]

en: attempting reconnection
sv: försöker att återansluta

en: bad formed document
sv: felaktigt dokument

en: command object being created without associated connection
sv: kommandoobjekt skapas utan associerad anslutning

en: connection status: %x
sv: anslutningsstatus: %x

en: could not allocate data holder
sv: kunde inte allokera datahållare

en: could not allocate field
sv: kunde inte allokera fält

en: could not ct_bind data holder to column
sv: kunde inte använda ct_bind för att binda datahållare till kolumn

en: could not open connection to %s
sv: kunde inte öppna anslutning till %s

en: cs_diag() initialized
sv: cs_diag() initierad

en: ct_describe on col # %d
sv: ct_describe i kolumn nummer %d

en: ct_describe on col # %d failed
sv: ct_describe i kolumn nummer %d misslyckades

en: ct_describe(%d): '%s', %d (%s)
sv: ct_describe(%d): "%s", %d (%s)

en: ct_diag failed, Could not get # of client messages(1)
sv: ct_diag misslyckades, kunde inte hämta antalet klientmeddelanden(1)

en: ct_diag failed, Could not get # of client messages(2)
sv: ct_diag misslyckades, kunde inte hämta antalet klientmeddelanden(2)

en: ct_diag() initialized
sv: ct_diag() initierad

en: ct_results() returned %x
sv: ct_results() returnerade %x

en: error
sv: fel

en: error '%s' at %s
sv: fel "%s" vid %s

en: error in OCIHandleAlloc() HTYPE_ERROR
sv: fel i OCIHandleAlloc() HTYPE_ERROR

en: error in OCIHandleAlloc() HTYPE_SERVER
sv: fel i OCIHandleAlloc() HTYPE_SERVER

en: error in OCIHandleAlloc() HTYPE_SVCCTX
sv: fel i OCIHandleAlloc() HTYPE_SVCCTX

en: executing command '%s'
sv: exekverar kommandot "%s"

en: false
sv: falskt

en: fetch error at row %d
sv: hämtningsfel på rad %d

en: gda_odbc_connection_open_schema: Unhandled SCHEMA_QTYPE %d
sv: gda_odbc_connection_open_schema: Ej hanterad SCHEMA_QTYPE %d

en: illegal type detected, aborting
sv: ogiltig typ upptäckt, avbryter

en: info '%s'
sv: info "%s"

en: layer
sv: lager

en: mysql_recset is NULL
sv: mysql_recset är NULL

en: no text
sv: ingen text

en: number
sv: nummer

en: origin
sv: ursprung

en: postgres_recset is NULL
sv: postgres_recset är NULL

en: recordset object being created without associated connection
sv: postsamlingsobjekt skapas utan associerad anslutning

en: return code: %x
sv: returkod: %x

en: schema_cols: table_name '%s'
sv: schema_cols: table_name "%s"

en: schema_procs: invalid constraint type %d
sv: schema_procs: ogiltig restriktionstyp %d

en: schema_tables: invalid constraint type %d
sv: schema_tables: ogiltig restriktionstyp %d

en: sending cmd failed
sv: skickande av kommando misslyckades

en: severity
sv: allvarlighet

en: table %s already exists
sv: tabellen %s finns redan

en: thread is already running
sv: tråden kör redan

en: true
sv: sant
